Jak pomóc dziecku w zaadoptowaniu w przedszkolu ?

W jak najmłodszym wieku trzeba nauczyć dziecko do radzenia sobie samemu, żeby nie bał się gdy gdzieś zostanie na noc czy jak pójdzie do przedszkola, żeby nie płakał za mamą/tatą. Gdy zostawiamy dziecko w przedszkolu lepiej, by pożegnanie było jak najkrótsze.

Kiedy dziecko próbuje jeść samemu warto położyć talerzyk z przyssawkami, dać plastikowe sztućce, zawiązać śliniaczek i pozwolić jeść. Do picia można dać mu butelkę ze smoczkiem ,tzw. kubek-niekapek. Rodzic nie powinien się bać bałaganu, to normalne przy próbie bycia samodzielnym.

W wolnych chwilach po szkole można uczyć dziecko przebierania się, np. ubierania spodenek albo bluzki. Jak założy na lewą stronę to nic, ważne, że maluch próbuje. Niech rodzic chwali, pomaga, maluch będzie próbował dalej. Pierwsze razy są najtrudniejsze, ale z czasem maluch się nauczy.