Kara czy nagroda. Co wybrać?

Rodzice często się zastanawiają co wybrać. Nie chcą karać swoich pociech, ale czasami to konieczne, żeby oduczyć złego postępowania. Natomiast nagroda pomaga rodzicom nauczyć dziecko jak ma poprawnie się zachować .

Jak należy karać dziecko? Nie należy karać od razu dziecko, najpierw powinni pouczyć dziecko, że nie należy tak się zachowywać. Następnie może być prośba, potem próbować przekonać dziecko, że jeśli nie zmieni zdania nie dostanie czegoś dobrego lub coś co lubi. Gdy to nie skutkuje wtedy można dać karę, ale nie należy jej cofać. Trzeba być konsekwentnym i dotrzymywać słowa. Jeśli nie dziecko będzie myśleć, że może się źle zachować, dostanie karę, ale szybko zostanie ona cofnięta. Nie należy bić, wyzywać lub podnosić głos na malucha. Będzie się czuć bezsilnie i straci wiarę w siebie. Można jedynie dać klapsa ale nie należy nadmiernie tej kary używać.

Jaka nagroda jest dla dziecka najlepsza? Nagroda ma służyć jako zachęta do prawidłowego postępowania nakazanego przez rodzica. Najlepszą nagrodą jest pochwała. Można dziecku dać cukierka po zjedzonym obiedzie albo ciasteczko. Nie należy dawać przed, bo maluch na pewno całego obiadu nie zje. Kolejnym przykładem jest dawaniem przywilejów, np. jeśli posprząta pokój i będzie go utrzymywać w czystości dostanie telefon albo może dłużej posiedzieć przed komputerem czy telewizorem.

Większość rodziców stosuje nagrody, nagroda wpływa lepiej na malucha, staje się pewniejszy siebie i będzie pamiętać, że należy tak zrobić, bo dostał nagrodę, coś dobrego niż karę, która w pewnym stopniu hamuje rozwój dziecka.